BOKI Industries a.s.
CZ
menu
  • Boki
  • O nás

Pro zákazníky

Chystáte si koupit a instalovat konvektor sami?

Máme pro vás tipy a rady do začátku

Designové řešení konvektorů vždy respektuje vybavení a vzhled interiéru. Vybrat si můžete konvektory podlahové (skryté v podlaze, je vidět jen mřížka), nadpodlažní či nástěnné. Konvektory tedy vůbec nezatěžují interiér svojí přítomností, nebo jej naopak vhodně doplní – ve formě lavic navíc získáme místo k sezení či praktické odkládací plochy.

Konvektor zabudovaný v podlaze – InFloor

Podlahové konvektory BOKI jsou ideálním řešením každé budovy, kde je potřeba dbát na estetičnost a zároveň funkcionalitu. Vzhledem k instalaci do podlahy se tento typ konvektorů nejčastěji používá v kombinaci s francouzskými okny nebo velkými prosklenými plochami. Nesmírnou výhodou těchto konvektorů je malé množství vody ve výměníku (v porovnání s klasickými radiátory), které zajišťuje rychlé vytápění místnosti. Díky instalaci do podlahy jsou proto optimálním zdrojem cirkulace tepla v místnosti.
Prohlédnout InFloor konvektory

Nadpodlažní konvektory

Nadpodlažní konvektory BOKI jsou ideální řešením pro ty, kdo potřebují dosáhnout vysokého výkonu. Díky své konstrukci, jsou tyto konvektory instalovány 10 cm nad podlahou, což zajišťuje ještě větší cirkulaci vzduchu a tím i větší výkon konvektoru. Díky nízkým výškám se dají tyto konvektory použít jak do místností s velkými prosklenými plochami, tak i do místností s předsazenými okny. Díky neomezeným barevným možnostem můžou skvěle zapadnout do jakéhokoliv interiéru.
Prohlédnout nadpodlažní konvektory

Základní parametry konvektorů

Podlahové konvektory se dělí na dvě základní skupiny: bez ventilátorů (přirozená konvekce) a s ventilátory (nucená konvekce). Konvektory bez ventilátorů fungují na principu přirozené konvekce. Výměník konvektoru se zde ohřívá díky proudící vodě a uvolňuje se teplo, které má přirozenou funkci stoupat nahoru. Konvektory s ventilátory pracují s nucenou konvekcí. Zde je vzduch ohřátý od tepelného výměníku vháněn ventilátorem do místnosti. Konvektory mohou mít různé rozměry, výkony či typy van. Jsou dodávány společně s mřížkou. Ta může být nerezová, hliníková v různých barevných variantách nebo dřevěná (buk, dub). 

Rozměry konvektoru

Každý konvektor je rozměrově definován svojí šířkou, délkou a výškou. Rozměry jednotlivých konvektoru naleznete v záložce „Rozměry a připojení“

Výkon tělesa

V závislosti na rozměrech je konvektor osazen jistým typem výměníku a ventilátoru. Odtud plyne i jeho tepelný výkon udávaný ve Wattech. Tepelný výkon se liší v závislosti na teplotním spádu. Ten udává teplotu vody na vstupu / teplotu vody na výstupu / požadovanou teplotu v místnosti. Nejčastěji používaný teplotní spád je 75/65/20 °C.

Teplotní spád

Teplotní spád vyjadřovaný ve stupních Celsia je tvořen trojicí parametrů: teplota vody na vstupu / teplota vody na výstupu / požadovaná teplota v místnosti. V závislosti na tomto teplotním spádu se stanovuje výkon konvektoru. Nejčastěji používaný teplotní spád je 75/65/20 °C. Nevyhovuje Vám daný teplotní spád? Použijte přepočtový kalkulátor na našem webu.  


Typ vany

Vana konvektoru může být vyrobena z různých materiálů. Nejčastější je oboustranně pozinkovaný plech lakovaný v černé barvě RAL 9005. Dále je to kartáčovaný nerezový plech dle DIN 1.4301. Pro bazénové prostředí se používá nerezový plech dle DIN 1.4404. Vanu lze dodat i se sadou pro výškové nastavení konvektoru. Další volitelnou možností je zabudování přírub na přívod externího vzduchu.

Typ mřížky

Krycí mřížka z hlediska typu může být

1. Příčná (rolovací)

  • lamely společně s distančními kroužky jsou navléknuty na pružině
  • vhodná pro všechny materiály lamel a všechny typy a rozměry konvektorů

2. Podélná

  • pouze z duralových nebo nerezových lamel
  • dodávána současně s podpěrou mřížky
  • nelze použít pro konvektory s ventilátory (F1S, F2C, F2V, F4C, F4V)


Otázky a odpovědi k vyberu konvektoru

Zde možná najdete odpověď

Konvektory BOK jsou ideální pro instalaci pod větší prosklené okenní plochy, pod terasové dveře, nebo také do zimních zahrad a k bazénovým prostorům. Topná tělesa jsou vyráběna v nejrůznějších standardních délkách, ale není problém vyrobit jakoukoliv délku podle přání zákazníka. Konvektory BOKI se hodí do všech typů interiérů, mohou sloužit jako samostatný i doplňkový zdroj tepla. Navíc jsou i moderním a spolehlivým řešením vytápění kancelářských prostor.

Konvektory slouží především k vytápění, ale je možné s jejich pomocí místnosti také ochlazovat. Jde však jen o určité typy konvektorů – pro možnost dochlazování je třeba mít zdroj chladící vody, což umožňují například tepelná čerpadla.

Konvektor je optimálně využíván při střední teplotě vody 70 °C (teplotní spád 75/65 °C) a vyšší. Při nižším teplotním spádu je třeba počítat s nižším výkonem a použít adekvátně delší konvektor a zejména s ventilátorem!

Ano, stačí z konvektoru sundat pochozí mřížku a vysavačem s kartáčovým nástavcem jednoduše vysát výměník.